Wednesday 22 September 2021

All Day

Individual pupil photographs

Venue: Sixth Form Centre

Academic, Lower Sixth Form (Year 12)

06:45-08:00

Swimming Y9/10/11/6thform AM

Venue: Swimming Pool

Co-Curricular, Sport - Swimming

06:45-08:00

Swimming yr 6/7/8 AM

Venue: Pool

Co-Curricular, Sport - Swimming

07:00-08:00

Gym/Fitness (Open) Wed AM

Venue: Gym

Co-Curricular, Sport - Fitness

07:00-08:00

Squash/Racquetball (Open) Wed AM

Venue: Squash Courts

Co-Curricular, Sport - Squash

07:00-08:10

Basketball U15 Training

Venue: Sports Hall (far end)

Co-Curricular, Sport - Basketball

07:00-08:10

Basketball U11 Training

Venue: Sports Hall (far end)

Co-Curricular, Sport - Basketball

08:00-08:30

Cello Ensemble

Venue: MU2

Co-Curricular, Music

08:00-08:45

TP Oxbridge

Venue: Old Library

Co-Curricular, Clubs & Societies

08:00-08:45

Minster Chorister Rehearsals

Venue: MU7 - Song School

Co-Curricular, Music

08:10-08:50

Golf Lesson 3.Wednesday - 8.10

Venue: Golf Facility

Co-Curricular, Sport - Golf Lessons

08:10-08:50

A Cappella

Venue: MU4

Co-Curricular, Music

08:35

Third Form Assembly

Venue: Concert Hall

Assemblies, Third Form (Year 9)

08:35

Junior Years Reflective Assembly

Venue: Big School

Assemblies, Lower First Form (Year 6), First Form (Year 7), Second Form (Year 8)

08:55-09:40

Golf Lesson 3.Wednesday - 8.55

Venue: Golf Facility

Co-Curricular, Sport - Golf Lessons

09:40-10:25

Golf Lesson 3.Wednesday - 9.40

Venue: Golf Facility

Co-Curricular, Sport - Golf Lessons

09:40-10:40

Executive Team Meeting (Operations)

Venue: Founder's Room

SLT Meetings

12:50-13:50

Fencing - Yr 7 Taster session (grp 1)

Venue: Marlar Halls

Co-Curricular, Sport - Fencing

13:00-13:40

Spanish Spelling Bee

Venue: A29

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:00-13:45

Rabelais Society

Venue: A15

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:00-13:45

Founder's House Boarder and Form Tutor lunch (Fourth Form)

Venue: Founder's House Common Room

Boarding, Fourth Form (Year 10)

13:00-13:50

Junior Chess Club

Venue: J1

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:00-13:55

Warhammer Club

Venue: DT1

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:00-13:55

Basketball U14 Training

Venue: Sports Hall (far end)

Co-Curricular, Sport - Basketball

13:00-13:55

Golf 3rd 4th form team priority - Wednesday

Venue: Golf Facility

Co-Curricular, Sport - Golf

13:00-14:00

Middle Years Chemistry Society

Venue: Lab 7

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:00-14:00

Gym/Fitness (Open) Wednesday Lunch

Venue: Gym

Co-Curricular, Sport - Fitness

13:00-14:00

Judo - U12 Taster Session (Wed lunch M1)

Venue: Marlar Halls

Co-Curricular, Sport - Judo

13:00-14:00

Archery - First Form Taster Sessions (Wed lunch M1)

Venue: Sports Hall Near

Co-Curricular, Sport - Archery

13:00-14:00

Table Tennis - Open U11 (Wed lunch M1)

Venue: Squash Courts

Co-Curricular, Sport - Table Tennis

13:00-14:00

Homework Club Wednesday LT

Venue: Learning Support

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:00-14:00

Aspiring Leaders Programme

Venue: Big School

Staff Training

13:00-17:15

Year 12-13 (J18)Water Session

Venue: Molesey

Co-Curricular, Sport - Rowing

13:10-13:50

U11,12,13 Wednesday Lunchtime Practice

Venue: Tennis Courts

Co-Curricular, Sport - Tennis

13:10-13:50

Football Practice - U12C

Venue: Northfield

Co-Curricular, Sport - Football

13:10-13:50

Football Practice - U12D

Venue: Northfield

Co-Curricular, Sport - Football

13:10-13:50

Football U12 Development

Venue: Northfield

Co-Curricular, Sport - Football

13:10-13:50

Progressive Swimming y6/7 Group A

Venue: Swimming Pool

Co-Curricular, Sport - Swimming

13:10-14:00

Maths for Engineering

Venue: A11

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:15-13:45

Football Practice - U14A

Venue: Edridge

Co-Curricular, Sport - Football

13:15-13:50

Senior Strings

Venue: Concert Hall

Co-Curricular, Music

13:15-13:55

Flute Ensemble

Venue: MU1

Co-Curricular, Music

13:15-14:00

Percussion Ensemble

Venue: MU3

Co-Curricular, Music

13:15-14:00

Junior DT Club

Venue: Gray

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:15-14:00

MP Strength and Conditioning

Venue: EPC

Co-Curricular, Sports - Modern Pentathlon

13:15-14:00

Backstage Club

Venue: PAC

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:20-14:00

JCC (Junior Christian Club)

Venue: J10

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:20-14:00

Junior Economics Society

Venue: TC2

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:20-14:00

PRAVDA History & Politics Magazine

Venue: H6

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:20-14:00

Junior History Club

Venue: J8

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:20-14:00

Mahjong Club

Venue: A16

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:20-14:00

Hispanic Debating Society

Venue: CB1

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:30-14:00

Psychology in the News

Venue: CCF

Co-Curricular, Clubs & Societies

13:30-14:00

Chill Club

Venue: LS2

Co-Curricular, Clubs & Societies

14:00-15:00

First Form MidYIS Test (classes a-d)

Venue: Classrooms

First Form (Year 7)

14:30

Hockey 1st XI vs Nottingham Uni

Venue: H

Sport, Hockey, Fixture

14:30

Golf Boys-U18A vs St Paul's School

Venue: H

Sport, Golf, Fixture

15:45-17:00

Fourth Form Literary Society

Venue: A19

Co-Curricular, Clubs & Societies

15:45-17:00

Rifle Shooting Team

Venue: Range

Co-Curricular, ODE/DoE/CCF

15:45-20:00

Mountain Biking Club

Venue: Off site

Co-Curricular, ODE/DoE/CCF

16:00

Senior Houses: Sixth Form Basketball

Venue: Sports Hall

Senior Houses, Lower Sixth Form (Year 12), Upper Sixth Form (Year 13)

16:00

Heads of Department Meeting

Venue: The Old Library

Academic

16:00-16:45

Middle Years Academic Enrichment Society

Venue: Chemistry Lecture Room

Academic, Third Form (Year 9), Fourth Form (Year 10), Fifth Form (Year 11)

16:00-17:00

Badminton seniors year 10-13

Venue: sports hall

Co-Curricular, Sport - Badminton

16:00-17:00

Squash - U12 Club (Wed pm M1)

Venue: Squash Courts

Co-Curricular, Sport - Squash

16:00-17:00

Running Club (all years)

Venue: Sports Centre Reception

Co-Curricular, Sport - Running

16:00-17:00

Symphony Orchestra

Venue: Concert Hall

Co-Curricular, Music

16:00-17:00

Middle Years Academic Enrichment

Venue: tbc

Co-Curricular, Academic Enrichment

16:00-17:00

Table Tennis - Senior Squad (Wed PM M1)

Venue: Marlar Halls

Co-Curricular, Sport - Table Tennis

16:00-17:00

Homework Club Wednesday PM

Venue: Learning Support

Co-Curricular, Clubs & Societies

16:00-17:00

Middle Years Pastoral Care List Meeting

Academic, Third Form (Year 9), Fourth Form (Year 10), Fifth Form (Year 11)

16:00-17:15

Hockey Training - U13

Venue: Astro

Co-Curricular, Sport - Hockey

16:00-17:15

Hockey Training - U14

Venue: Astroturf

Co-Curricular, Sport - Hockey

16:00-17:15

Rugby Training U14A

Venue: Soutfield

Co-Curricular, Sport - Rugby

16:00-17:15

Rugby Training U14B

Venue: Southfield

Co-Curricular, Sport - Rugby

16:00-17:15

Rugby Training U14C

Venue: Southfield

Co-Curricular, Sport - Rugby

16:00-17:15

Rugby Training U14D

Venue: Southfield

Co-Curricular, Sport - Rugby

16:00-17:30

Aquatics Y6+7

Venue: Swimming Pool

Co-Curricular, Sport- Aquatics

16:00-17:30

Fencing - Sabre (all age grps)

Venue: Marlar Halls 1

Co-Curricular, Sport - Fencing

16:15

Postponed Football Boys-U16A vs Trinity School, Croydon

Venue: H

Sport, Football, Fixture

17:00

Basketball Boys-U16A vs John Fisher School

Venue: H

Sport, Basketball, Fixture

No calendars have been selected


Option 1

Synchronize the current calendar view based on the selected filters with your personal calendar.

No calendar filters have been selected so the filtered sync will not return any events. Close this pop up and select your filters before synchronising a filtered view.

Synchronize Filtered Calendar

URL:
webcal://whitgiftcalendar.co.uk/CalendarSync.ashx?Cal=Whitgift%20School%20Calendar&ID=265">


Option 2

Synchronize the entire school calendar with your personal calendar.

Synchronize Entire Calendar

URL:
webcal://whitgiftcalendar.co.uk/CalendarSync.ashx?Cal=Whitgift%20School%20Calendar&ID=265